1 Paskutinis redagavo Gijo (2013-02-25 19:58:32)

Tema: Italija Toskana

http://s005.radikal.ru/i210/1302/b2/e519ffd4385f.jpg
Toskana (Toscana) – regionas vidurio Italijoje. Pietuose ribojasi su Lacijumi, rytuose su Umbrija ir Marke, šiaurėje – su Emilija-Romanija ir Ligūrija. Vakaruose krantus skalauja Tirėnų jūra.

https://a.radikal.ru/a05/1801/2b/b86d00108bfc.png


Ryšių su Italija plėtrai neabejotinai daug nusipelnė ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo Žygimanto Senojo žmona Bona Sforca, kuri  ilgai rezidavo Vilniaus rūmuose, ėmėsi jų plėtros iniciatyvų, Bona Sforca taip pat iš Italijos atsivežė Flandrijoje austų meninių audinių-gobelenų ir kitų buityje naudotų įrankių ,priemonių,augalų, kurie paplito po dvarus.
Bona Sforca nei Krokuvoje, nei Vilniuje nesiskyrė su italų kilmės virėjais, per kuriuos į mūsų kraštą atėjo daug italų virtuvės madų-ryžiai, migdolai, figos, razinos, pipirai, imbieras, muskatas, šafranas .

Jau 9 amžiuje prieš Kristų dabartinėje Toskanos teritorijoje apsigyveno etruskai. Šiandieninių turistų dievinamuose miestuose – Volteroje, San Džiminjane, Populonijoje – etruskai sausino pelkes ir pradėjo statyti pirmuosius namus. Čia Etrūrijos gyventojai sukūrė senovės vandentiekių – akvedukų sistemas, kurių liekanų galima aptikti Toskanoje dar ir šiandien.
http://s54.radikal.ru/i146/1303/8a/a12c050d6a94.jpg

Tai buvo ypatinga kultūra ir civilizacija, kurios filosofija paremta pomirtiniu gyvenimu. Tai lėmė etruskų architektūros – siauručių rausvų plytų, naudojamų gyvenamiesiems pastatams, klojimo būdą. Per jėgą prijungę Etruskiją, romėnai įkūrė Pizos, Lukos, Sienos ir Florencijos miestus, atgabeno naujas technologijas ir užtikrino taiką. Tarp patobulinimų buvo kelių sistemos išplėtimas, akvedukų ir kanalizacijos įrengimas, daugybės pastatų  statybos.Vaikštant Florencijos ir Pizos miestų senamiesčiais įspūdį daro ne tik brangūs miesto madų boutique'ai, įspūdingo grožio konditerija garsėjančios kavinės ir barai. Labiausiai stebina nepakitusi feodalinio laikotarpio atchitektūra. Dabar, įsigiję šių laikų pastatus, toskaniečiai, skirtingai nei kitų Italijos regionų gyventojai, nepuola į savo namus brukti moderno. Čia dominuoja garsusis toskanietiškas rustiko stilius. Jei toskanietis išduotų savo rustiko stilių, jis nebūtų toskanietis. Tai reiškia, kad visais įmanomais būdais bandoma išsaugoti interjerų autentiką. Būstas turi išlikti toks, koks buvo 12–13 amžiuose.

http://s019.radikal.ru/i602/1302/fb/c10615ba4ca4.jpg

Toskana žinoma dėl gražaus kraštovaizdžio bei meno palikimo. Toskanos sostinė Florencija – vienas gražiausių miestų Italijoje, garsus neišmatuojamais meno šedevrais ir architektūros lobiais. Kadaise šiame mieste gimė ir po visą Europą išplito Renesanso kultūra , čia gimė ir dirbo tokios mokslo ir meno įžymybės kaip Frančeskas Petrarka, Dantė, Botičelis, Mikelandželas, Leonardo da Vinci, Galilėjus, Amerigas Vespučis ir Pučinis.

Ką galima aplankyti Florencijoje:

https://a.radikal.ru/a39/1801/45/010c07819687.jpg

Ponte Vecchio – šis senasis tiltas, statytas XIV a. yra vienintelis po II Pasaulinio karo išlikęs tiltas Florencijoje. Iki XVI a. pabaigos ant šio tilto esančiose parduotuvėlėse buvo įsikūrę mėsininkai, kalviai, odininkai, tačiau vėliau jie buvo iškeldinti dėl triukšmo ir smarvės. Jų vietoje įsikūrė auksakaliai, juvelyrai.
Palazzo Strozzi – didžiausi Florencijos rūmai, kurių statybą inicijavo Medičių giminės konkurentai – Strozzi giminė.
Piazza della Signoria – nuo viduramžių tai Florencijos visuomeninio gyvenimo centrinė aikštė, kurioje stovi Palazzo Vecchio. Aikštėje yra XVI a. Neptūno fontanas.
Palazzo Vecchio – XIV a. rūmai. Rūmų varpas kviesdavo miestelėnus susirinkti esant ypatingoms progoms. Įėjimą į rūmus puošia žymioji Mikelandželo skulptūra „Dovydas“.
Boboli sodai – šie sodai Medičių užsakymu buvo įrengti XVI a. viduryje ir yra puikus renesansinės sodininkystės pavyzdys.
Piazza della Republica – šios aikštės vietoje kadaise buvo romėnų forumas. Šiuo metu turistus vilioja daugybė kavinių.
Dauguma žmonių apie Toskanos regiono peizažą mano, jog tai alyvmedžių giraitės, kiparisų medžiai ir senos terakotos spalvos sodybos. Tačiau Toskana turi ir kitą peizažo pusę .Toskana – subtilus santykis tarp spiginančios saulės, vietinių gyventojų, dirvožemio, kurio raudonas švytėjimas driekiasi į dangaus tolį. Jei kas dar nežino šios šalies mėgstamas gėrimas raudonas vynas ir sūris. Toskana yra dangaus gabalėlis žemėje, šio regiono žmonės neįprastai didžiuojasi ir džiaugiasi šiuo regionu.

Kitas žavus Toskanos miestas – Siena, rodos, taip ir nepakeitęs savo veido nuo viduramžių. Pagrindinė Sienos aikštė, Piazza del Campo, neretai laikoma gražiausia visoje Italijoje. Kadaise čia vykdavo miesto turgus, o taip pat ir egzekucijos, tačiau šiandien viduramžiški namų fasadai bei jaukios kavinukės labiau vilioja turistus.

https://a.radikal.ru/a05/1801/4f/221299c45b43.jpg

https://c.radikal.ru/c27/1801/67/6a7eee046cfe.jpg


Miestas nuo seno buvo griežtai suskirstytas į kvartalus, vadinamąsias kontradas, kurių kiekviena turėjo savo pavadinimą

Duomo miestas – Sienos katedra yra viena žymiausių katedrų Italijoje, baigta statyti XIV a. Romaninio-gotikinio stiliaus katedroje galima pasigrožėti mozaikinėmis marmuro grindimis, žymių skulptorių darbais, freskomis.
San Domenico - didžiulė gotikinė XV a. bažnyčia, kurioje yra daili Šv. Kotrynos koplyčia.
Palazzo Pubblico – XIV a. statyta gotikinio stiliaus miesto rotušė, kurią puošia 102 m aukščio varpinė (Torre del Mangia). Šiuo metu pastate yra įrengtas muziejus.
Piazza del Campo – romėnų laikais šioje aikštėje buvo miesto forumas, vėliau – pagrindinė turgaus aikštė. Šiuo metu šioje į devynias dalis padalytoje aikštėje įsikūrę restoranai, kavinės. Aikštė apsupta senamiesčio gatvelių labirinto.
Fortezza Medicea – XVI a. statyta Medičių tvirtovė. Šiame raudonų plytų statinyje šiuo metu įsikūrę teatras ir vyninė.
Netoli Sienos, Lecceto – La locanda vietovėje įsikūręs „Il Cannuccio“ jodinėjimo centras, siūlantis 4 valandų jodinėjimą miškais, slėniais, seniausių vilų, pilių ir vynuogynų aplankymą. Nuo kalvų atsiveria fantastiški, nepamirštami vaizdai - tipiški Toskanos peizažai, kuriuos matome atvirutėse ir filmuose. Tokio apžvalginio pusdienio kaina 50 eurų vienam žmogui.
Toskanos regione įsikūrusi Piza  viduramžiais (XI-XIII a.) buvo stiprus miestas, turėjęs net savo laivyną. Piza klestėjo iš prekybos su Šiaurės Afrika ir Ispanija. Tačiau vėliau uždumblėjus Arno upei prasidėjo Pizos nuosmukis.
Garsusis Svyrantis bokštas (Torre Pendente) stovi Campo dei Miracoli, arba Stebuklų lauke. Jame taip pat yra tokie garsūs Pizos pastatai kaip Duomo (katedra) ir krikštykla bei Campo Santo kapinės. Pizos Duomo aikštė ir garsusis Svyrantysis bokštas yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Livornas  – didžiausias Toskanos regiono uostas Ligūrijos jūros pakrantėje. Maždaug už 18 km į pietryčius nuo Pizos esantį uostą įkūrė Medičių giminė, o XVII a. pradžioje šis uostas buvo paskelbtas laisvuoju. Šiandien buvusią uosto didybę mena senoji tvirtovė - Fortezza Vecchia.

https://a.radikal.ru/a35/1801/bc/3a40e5045bea.jpg

Pastatytas Garibaldžiui Italijos išlaisvintojui paminklas, kurį gerbia žmonės bet ne paukščiai

https://c.radikal.ru/c03/1801/89/01d2ea90fbef.jpgItalai į Livorną vyksta pavalgyti šviežių jūros gėrybių patiekalų, kuriais garsėja miestas. Tačiau be vaizdingų kanalų Livornas negali pasigirti nei ypatingais meno ar architektūros šedevrais, nei turistų antplūdžiu.
Montepulciano žinomas kaip 16 amžiaus perlas dėl žinomų architektų pastatytų Renesanso epochos pastatų. Be to šiame nedideliame miestelyje vyksta unikalus renginys: Bravio delle Botti savaitė. Tai aštuonių rajonų statinių, sveriančių po 80 kg., ridenimo konkursas. 
Pasižvalgius po Kastelfalfį nesunku suprasti, kodėl jį pamėgo romantikas R.Benigni. Tai tipiškas Italijos „borgo” – viduramžių miestas tvirtovė.Ant kalvos stūkso XV amžiaus pilis, Florencijos kunigaikščių Medičių užmiesčio vila, žvalgybos bokštas, kelios siauros akmenimis grįstos gatvelės, prieš kelis šimtmečius statyti akmeniniai gyvenamieji namai.
http://s004.radikal.ru/i206/1302/f6/3c5f84f50e33.jpg

Valgis visuomet turėdavo didelę reikšmę suvedant žmones. Seniausia žinoma valgių gaminimo knyga Apicius de re Coquinaria buvo parašyta senovės Romos imperijoje.

https://d.radikal.ru/d34/1801/7a/d71c7b586f8a.jpg

Joje aprašoma viskas nuo sudėtingų užkandžių, rožių žiedlapių vyno ir geriausių būdų trumams arba granatams konservuoti iki daržovių su prieskoniais, stručio troškinio, jūros ežių paruošimo receptų, tuzino įvairių paršiuko ir kiškio patiekalų ir riešutų kremo su medumi gaminimo būdų. Makaronų buvo rasta tarp Pompėjos griuvėsių. Toskanos virtuvė, tai viena iš svarbiausių Italijos virtuvių, kuri paliko pėdsaką netgi Prancūzijos gastronominėse tradicijose Grande Cuisine, taip kvepiančios petražolės, artišokai, šparagai, baltosios pupelės pateko ant prancūzų stalo, kai 1533 metais virėjų, vyno žinovų palyda sekė iš Florencijos į Paryžių su keturiolikmete Auvergne grafaite ir Urbino kunigaikštaite Caterina de‘ Medici (vėliau Prancūzijos karaliaus Henriko II našlė.

        https://d.radikal.ru/d42/1801/c1/ac514a84340c.jpg

Toskana turi savo virtuvę  ir ypač garsėja vynu (garsiausi iš jų yra Chianti, Vino Nobile di Montepulciano,

https://d.radikal.ru/d17/1801/aa/da8b2aae49f2.png

Morellino di Scansano ir Brunello di Montalcino).


https://b.radikal.ru/b29/1801/55/f4d1ab866852.jpg

Toskanoje užkandžiams siūloma keptų šalavijų lapų, vytintos mėsos, skrudintos duonos sumuštinukų su burnoje tirpstančiais pomidorais, artišokais ar trumų padažu. Kaip pirmąjį patiekalą siūloma ragauti grybų sriubos , rizoto su vištų kepenėlėmis arba vynu, makaronų, gaminamų iš miltų, vandens ir druskos. Šie makaronai – tradicinis regiono patiekalas.

https://d.radikal.ru/d05/1801/00/d6234c6a1c61.jpg

Antrieji patiekalai Toskanoje labai sotūs:
fazanai, jautienos kepsniai, įdarytas triušis, trumai ir, be abejonės, pagrindinis vaidmuo tenka jautienos kepsniui su  kaulu. Tai ant grotelių kepta pusiau žalia mėsa, tirpstanti burnoje, valgoma pagardinta druska bei pipirais ir užgeriama geru raudonuoju vynu, tokiu kaip Tignanello ar Solaia.
Desertui – Sienos saldumynai: sausainukai iš cukraus, migdolų ir medaus, riešutų (it. ricciarelli) ir anyžių skonio sausainėliai (it. cavallucci), paplotėliai (it. panforte), gaminami iš miltų, vandens, figų, medaus, razinų, gvazdikėlių ir bergamočių.

https://a.radikal.ru/a12/1801/c5/4ccdc029f0c8.jpg

Toskana –  vienas seniausių Italijos vyno regionų. Graikai čia nutiesė svarbiausius kelius – Via Aurelija ir Via Cassia, – kuriais įvairios prekės, tarp jų ir vynas, keliavo į tolimesnius imperijos regionus. Po Romos imperijos griūties Toskana, kaip vyno regionas, buvo pamiršta iki Viduramžių.Medičių dinastijos investicijos padėjo atsigauti vyno gamybai ir prekybai ir pasiekti didžiulį mastą. Toskanoje apstu gamintojų, kurių kokybiškas vynas įkandamas vyno entuziastams. Vienas iš dėmesio vertų vardų – „Terrabianca“ ūkis . Tai vidutinio dydžio įmonė pačiame Toskanos centre: 50 km į pietus nuo Florencijos, prie Radda in Chianti miesto. Autobusas į jį 13.35 val. pajuda iš Florencijos, o pakeliui sustoja visiems, kurie tik pakelia ranką.  XIX a. sumaišęs ‘Sangiovese’, ‘Canaiolo’, Malvasia’ ir ‘Trebbiano’ vynuoges, baronas Ricasoli padėjo „Chianti“ gamybos pagrindus.

Kada geriausia keliauti?
Geriausia į Toskanos malonumus pasinerti liepos – rugpjūčio mėnesiais, kadangi nuo birželio 29-os iki liepos 2-os ir rugpjūčio 13 - 16 dienomis Sienos mieste vyksta pati svarbiausia, nuo amžių garbinama šventė - Palio. Palio - tai analogų neturinčios žirgų lenktynės, kurios Sienos gyventojams nėra paprasta šventė, o jų gyvenimo būdas nes pasiruošimas jai vyksta visus metus. Visiems kitiems - tai kelias minutes trunkančios gražiai dekoruotos lenktynės.
Rugsėjis ir Spalio pradžia yra vynuogių rinkimo metas.

Kaip nuvykti?
Yra tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Milaną ir Romą. Geriausia lėktuvu skristi į Romą   
, prieš tai Lietuvoje užsisakius nuomojamą automobilį. Mašinos nuomos kaina priklausys nuo automobilio klasės kategorijos, už dešimt dienų gali tekti sumokėti nuo 300 iki 900 eurų, be išlaidų už kurą.Viena iš nuomos kompanijų http://www.instantcars.eu/
Kur apsistoti?
Galima apsistoti renovuotoje dėl turistų senoje fermoje, senovinėje pilyje, liukso apartamentuose, mineralinių šaltinių centruose arba paprasčiausiai išsinuomoti kambarį. Viskas priklausys nuo jūsų preferencijų ir gyvenimo stiliaus, kelionės tikslo. Galima pasirinkti vieną iš vardinamų viešbučių.

https://www.facebook.com/Poilsin%C4%97s … 874403656/