1

Tema: TBILISIS, Gruzija

TBILISIS

Iš Lietuvos į Gruziją geriausia vykti lėktuvu. Iš Vilniaus oro uosto tiesiogiai per 3 valandas galima nuskristi į Kutaisi. Tai antras pagal dydį miestas Gruzijoje. Pats Kutaisio oro uostas yra 31 km į vakarus nuo miesto centro.
Dar galima skristi su persėdimu arba tiesiogiai iš Rygos į Gruzijos sostinę Tbilisį. Tbilisio oro uostas nuo centro nutolęs apie 19 km. Iš oro uosto į miestą geriausia vykti taksi.

Iš Kutaisio oro uosto į miesto centrą galima nuvykti Georgian Bus autobusu. Bilietus galima įsigyti internetu, Georgian Bus autobusų punkte šalia išėjimo arba pačiame autobuse.
Iš Tbilisio oro uosto į Tbilisio miesto centrą reguliariai kursuoja 37 autobusas nuo 07:00 val. iki 23:00 val. Kiek patogesnis ir greitesnis variantas – traukinys. Traukinių stotis yra už 70 m nuo oro uosto. Traukiniu Tbilisio miesto centrą galima pasiekti per 20 min. Traukinys kursuoja 2 kartus į dieną.
Iš Batumio oro uosto į miesto centrą važiuoja 10 autobusas. Kelionė trunka apie 20 min.
Iš oro uostų norimą miestą galima pasiekti ir taksi, nuomotu automobiliu  arba užsisakius patogų pervežimą iki pat viešbučio.

Vizų Lietuvos piliečiams į Gruziją nereikia, tad pasienietis ar pasienietė jūsų pase (asmens kortelės netinka) tik uždės antspaudą . Tik išėjęs į bendrą oro uosto salę, išgirsite aibę pasiūlymų pavėžėti ne tik iki Tbilisio centro, bet net ir į kitą šalies galą. Neskubėkite, vietiniai taksistai (arba net nebūtinai taksistai, o paprasti gruzinai, turintys automobilius), kaip ir lietuviški, į užsienietį žvelgia kaip į pinigų maišą, kurį gali „palengvinti“.
Gruzija – tikra “keliautojų su kuprine” svajonė. Net pačioje šalies sostinėje kainos nesikandžioja ir keliautojo neverčia spaustis diržų. Nacionalinė šalies valiuta – laris (GEL), kurio santykis šiuo metu 1:2,7 (1 euras = 2,7 lario). Už įprastą patiekalo porciją kavinėje ar restorane sumokėsite apie 2-3,5 eurus, o kavos puodelio kaina gali svyruoti apie 1 larį.

Gruzijos sostinė Tbilisis – be galo gražus, išskirtinės architektūros bei svetingų žmonių miestas. Nors dauguma jo lankytinų vietų susispietę nedideliame slėnyje tarp kalnų, tam, jog pajustumėte tikrąją Tbilisio aurą, siūlau skirti šiam miestui bent kelias dienas.Sostinė puikus pasirinkimas apsistoti, net jei planuojama apkeliauti visą šalį. Vieta leidžia pasiekti bet kurį Gruzijos kampelį per dienos trukmės kelionę.

Legenda pasakoja, kad V a. karalius Vachtangas Gorgasalis šiose vietose medžiojo ir pašovė paukštį. Šis nukrito tiesiai į sieros šaltinį, čia pat „pasigamino“ ir netrukus buvo patiektas ant stalo. Paukštis, matyt, buvo skanus, nes karalius šioje vietoje įsakė pastatyti miestą, kurį ir pavadino Tbilisiu („tbili“ – lietuviškai „šiltas“). Abipus Mtkvari upės įsikūręs miestas per pastaruosius dvidešimt metų išgyveno gausybę permainų – nuo gatvių mūšių iki ištisų kvartalų atnaujinimo. Milijoninis miestas gyvas bei gan saugus ir dieną, ir naktį.

Taigi, ką veikti Tbilisyje? Būtinai nusileiskite į istorinį Abanotubani rajoną, kuriame stūkso patys seniausi miesto pastatai. Tai tarpkultūriška miesto dalis, kurioje lankantis rekomenduojame užsukti į islamiško stiliaus sieros pirtis.
Lankytinos vietos Tbilisyje:

    Narikala tvirtovė, iškilusi ant kalvos virš Tbilisio, buvo pastatyta IV a. Viename iš pilies kiemų neseniai rekonstruota Šv.Mykolo bažnyčia. Nuo kalvos atsiveria puikūs miesto vaizdai.
    Ančiskati bažnyčia buvo pastatyta VI a. ir yra seniausia išlikusi Tbilisio bažnyčia.
    Sioni katedra (VIII a.) stovi Tbilisio senamiestyje.
    Nacionalinis botanikos sodas
Tbilisyje galite pamatyti ir didelį botanikos sodą, kuris stebina savo išskirtinumu bei ekspozicija. Sodas veši beveik 130 hektarų ploto teritorijoje. Įsikūręs kalnų papėdėje, tad atrodo labai išskirtinai.Centrinis įėjimas yra visai šalia istorinės Narikalos tvirtovės, o kitas įėjimas – iškirstas iš uolos. Čia esantis ilgas tunelis buvo lankomas smalsių turistų, o nuo 2000 metų jis buvo paverstas į didžiausią Gruzijos naktinį klubą Gvirabi. Neįprastoje vietoje esantis naktinis klubas sulaukia daug lankytojų.
    Sieros pirtys
Tai vienas labiausiai lankomų objektų sostinėje. Anksčiau tai buvo vieta, kur miesto gyventojai susirinkdavo aptarti šalies reikalus, greta buvo prekiaujama skanumynais.

https://b.radikal.ru/b21/1803/dd/912b15fa9171.png

https://a.radikal.ru/a29/1803/3a/cbf835d0c183.png

    Taikos tiltas
Pėsčiųjų Taikos tiltas driekiasi per Mtkvari upę Gruzijos sostinėje. Jis simbolizuoja praeities ir dabarties sąsajos simbolį. Čia galima ateiti ir grožėtis ne tik architektūrine iš stiklo ir metalo pagaminta konstrukcija, bet ir nuo jo atsiveriančius vaizdus į Metekhi bažnyčią, Narikalos tvirtovę, Baratashvili tiltą ir Gruzijos prezidento rezidenciją.
    Samebos katedra
Tbilisyje ant Elia kalvos stovi Samebos katedra, dar vadinama Šv. Trejybės katedra. Ji yra svarbiausia gruzinų stačiatikių bažnyčia Gruzijos sostinėje. Katedra atspindi tradicinį gruzinų architektūros stilių. Gražiai atrodo 7,5 metrų aukščio kryžiaus figūros kupolas, kuris yra padengtas auksu. Mozaikos, skulptūros ir šventųjų paveikslai yra labai vertingi meno kūriniai, kurie mena daugelio metų istoriją.
    Apsilankykite vietiniuose turguose, pabendraukite su vietiniais – geros emocijos garantuotos.

Derėkitės su taksistais, o kelionės metu kalbinkite juos – išgirsite įdomių istorijų. Gruzinai – itin atviri ir bendraujantys žmonės.

Kas ypač krentą į akį – tai gruziniškas išradingumas statant priestatus. Jie gali būti prilipdyti ir prie sovietinio devynaukščio, ir prie carinės Rusijos laikų pastatų. Vieninteliai pastatai, prie kurių nieko tikrai nebus prilipdyta – bažnyčios. Tbilisyje jų daug, labai gražių ir senų (viena seniausių – Ančishati bažnytėlė, statyta dar VI a.).

https://a.radikal.ru/a41/1803/38/91d265410753.png

Be to, Tbilisis kosmopolitinis miestas, todėl ten aptiksite ir judėjų, ir stačiatikių, ir katalikų ar protestantų bei musulmonų Dievo namų.

Būtinai išbandykite požemines Tbilisio pirtis. Tik pasistenkite jas užsisakyti iš anksto, nes yra rizika, ypač savaitgaliais, jog visi pirčių kambariai bus užimti. Nepamirškite, kad greta yra du pirčių kompleksai, todėl, jei vienas užimtas, bandykite kitą.
Tbilisio sieros pirtis dievino tiek karaliai, tiek kosmonautai. Tai nepakartojamas patyrimas. Įlendi į, regis, verdantį vandenį, organizmas iš lėto apsipranta su jaukia šiluma, o tada šokį į ledinio vandens baseiną. Tada atsigaivini šaltu vynu ar „Borjomi“ ir sulauki, kol ateis masažuotojas, kuris savo amato mokėsi iš tėvo, o šis iš savo tėvo ir t.t. Masažuotojas ne tik pilingu nuvalo visus susikaupusius odos nešvarumus, bet ir kiekvieną raumenį išmasažuoja, išlanksto sąnarį. Po pirčių – tarsi naujai gimęs, o odos švelnumas – neįtikėtinas.
Įdomu:
Gruzinai nenaudoja didžiųjų raidžių, tad nenustebkite, jei pamatysite vardą ir pavardę ar parduotuvės pavadinimą, kuris parašytas naudojantis tik mažosiomis raidėmis;
Vilniaus skveras. Naršydami Tbilisį galite atrasti vieną unikalų objektą – Vilniaus miesto garbei pavadintą skverą;
Liftai. Tbilisyje taikomas tam tikras mokestis norint leistis ar kilti liftu;

Vidutinė temperatūra Tbilisyje:
Mėnuo     I     II     III     IV     V     VI     VII     VIII     IX     X     XI     XII
Oro temperatūra
°C

https://www.facebook.com/poilsines/

https://b.radikal.ru/b15/1803/ab/f8a71394fedd.png

https://a.radikal.ru/a22/1803/3d/8d5c40515f6f.pnghttps://d.radikal.ru/d19/1803/2f/bc2369bfb94d.png

https://b.radikal.ru/b18/1803/69/3f424c0aa41a.png

https://b.radikal.ru/b27/1803/28/70f5176cbd49.png

https://a.radikal.ru/a26/1803/9d/4f2758967c7b.pnghttps://d.radikal.ru/d11/1803/4e/ff0a39fb50a8.png

https://b.radikal.ru/b01/1803/3b/42453e5b6309.png

https://c.radikal.ru/c10/1803/3a/5f7d98b21e90.png

https://d.radikal.ru/d27/1803/72/b13416f21ffa.png

https://c.radikal.ru/c01/1803/b6/946702408dc2.png

https://d.radikal.ru/d35/1803/2e/087633ffa7a8.png

https://a.radikal.ru/a34/1803/ed/da396f09721d.png

https://c.radikal.ru/c33/1803/31/3c3457b84e0e.png

2

Re: TBILISIS, Gruzija

informatyvus gidas, dėkui už info. Tik ten kur oras skirtingais mėnėsiais parašytas kažko nerodo

3

Re: TBILISIS, Gruzija

Su drauge planuojame kelionę į Tbilisį ir galbūt į Kutaisį. Turbūt pirksime kelialapius iš čia https://travelplanet.lt/kelioniu-kryptys/azija/gruzija ,bet laukiame ir kitokių rekomendacijų. Tbilisis tai labai lietuvių išvaikščiotas ir tikrai girdėta daug gerų dalykų apie jį, bet o kaip Kutaisis? Ar pačiame mieste buvot? Kiek skaičiau gidų tai irgi labai įdomus miestas.