1 Paskutinis redagavo Poilsinės kelionės (2018-06-04 07:48:35)

Tema: Kaip Tėvo dieną švenčia pasaulis

Pasaulis toks įvairus, tad ir šventės skirtinguose pasaulio kampeliuose švenčiamos vis kitaip. Ne išimtis ir Tėvo diena, kurią Lietuvoje minime pirmąjį birželio sekmadienį, na o kai kuriems pasaulio tėčiams vaikučių apsikabinimų dar teks palaukti.

Tėvo dienos užuomazga prasidėjo 1910-aisiais, šešių vaikų šeimoje Amerikoje. Šventės sumanytoja Sorena Dodd buvo viena iš daugiavaikės šeimos dukterų, kurios motina mirė gimdydama šeštą vaiką, o karo veteranu dirbęs tėvas vaikus užaugino vienas.

Šventę pripažinti oficialiai vis tik prireikė nemažai metų - 1924m. JAV parlamentas tik rekomendavo ją minėti, o vieninga data patvirtinta tik 1974-aisiais, kai prezidentas Ričardas Niksonas Tėvo dieną nurodė  minėti trečiąjį birželio sekmadienį.

Nors plačiame pasaulyje Tėvo diena švenčiama skirtingomis datomis, vis dėlto dėl minėto JAV sprendimo daugumoje šalių ji minima trečiąjį birželio sekmadienį. Šią dieną pasirinko Meksika, Pietų Afrika, Japonija,  Argentina, Anglija, Kanada, Čilė, Prancūzija, Kolumbija, Nyderlandai, Malta, Turkija.

Ir, nors šventės data ta pati, švenčiama ji labai skirtingai. Štai Meksikoje tėčiai rungtyniauja sostinės gatvėse vykstančiose 21km. bėgimo varžybose, japoniukai tėčiams dovanoja ne tik saldumynus, bet ir rankų darbo alaus bokaliukus, Pietų Afrikoje tradiciška šią dieną su tėčiu eiti žvejoti, o vakare valgyti laimikį.

Kitose šalyse šventė išsimėčiusi po įvairius metų laikus: Suomija - antras lapkričio sekmadienis, Vokietija - šeštas sekmadienis po Velykų, Italija- kovo 19 – Šv. Juozapo diena, Kinija ir Taivanas - rugpjūčio 8, Australija ir Naujoji Zelandija - pirmas rugsėjo sekmadienis, Brazilija - antras rugpjūčio sekmadienis, Liuksemburgas - pirmas spalio sekmadienis, Švedija, Estija - antras lapkričio sekmadienis, Danija - birželio 5d. (Konstitucijos diena).

Tailandas - gruodžio 5d. - per karaliaus Bhumibolo Adulyadejo gimtadienį. Šią dieną tailandiečiai apdovanoja labiausiai nusipelniusius tėčius. Jeigu gruodžio 5 išpuola sekmadienis, šventė perkeliama į sekantį pirmadienį. Per Tėvo dieną Tailande puošiamasi geltonais rūbais, tėvams dovanojami geltoni kanų žiedai.

Išskirtinį ritualą per Tėvo dieną atlieka Nepalo vaikai: berniukai galva paliečia tėvo kojas, mergaitės – tėvo rankas. Šventimo tradicijomis išsiskiria ir vokiečiai - čia šeštąjį sekmadienį po Velykų minima ne tik Tėvo, bet ir Vyrų diena, todėl žmonos jau įpratę, kad labai gali būti, jog šią dieną su vaikais liks namuose, o jų vyrai patrauks užsiimti savo hobiais, pašvęsti į barus, na o viena iš tradicijų - vyrų kompanijos linksma kelionė su nedidukais vežimėliais, prikrautais alaus ir įvairiausių užkandžių. Šios šventės metu Vokietijos miestų gatvės būna pilnos besilinksminančių vyrų.

Su Tėvo diena!!!

http://laprela.lt