Tema: Su artėjančiais Naujais, Bali

Įdomią patirtį išgyvens tie turistai, kurie šiuo metu ilsisi nuostabiajame Balyje – rytoj, t.y kovo 17d. sala pasitiks Naujuosius! O Balio Naujieji neapsiriboja fejerverkais, koncertais ir taure šampano – čia jie unikalūs, savo išskirtinumu vieninteliai tokie pasaulyje.

Jau daug ką pasako faktas, kad Naujųjų dieną į Balį neatskrisi ir neišskrisi – tai vienintelis oro uostas pasaulyje, kuris šią dieną uždaromas. Ir ne tik oro uostas – pirmąją Naujųjų dieną Balio gatvėse girdimi tik gamtos garsai, o gatves apšviečia tik mėnulio šviesa – neveikia nei barai, nei parduotuvės, nei vaistinės, namuose nedega šviesos, gyvenimas parai laiko maksimaliai sustabdomas.

Ši kiekvienais metais kilnojama šventės diena saloje tokia ypatinga tuo, jog tai – praėjusių metų apmąstymo, susikaupimo, pasninkavimo, meditacijos diena. Būtent dėl šios priežasties saloje privalo tvyroti visiška tyla ir tamsa. Ir, skirtingai nei per kitas Balyje vykstančias šventes ir ceremonijas, kurių per metus skaičiuojama apie 200, minėtos taisyklės galioja ne tik vietiniams, bet ir turistams.

Šventės metu turistams viskas draudžiama taip pat, kaip ir vietiniams – ne tik negalima palikti viešbučio – kai kuriuose jų šią dieną viešbučio numeriuose lemputės išsukamos net iš šaldytuvų, tualetuose vanduo nuleidinėjamas tik ,,iš kibiro”, kartais paliekama tik mažytė lemputė kambaryje, bet tokiu atveju langai uždangstomi storiausiomis užuolaidomis.

Daugiausia, ko gali tikėtis turistas, tai leidimo vaikščioti po viešbučio teritoriją lauke, tačiau dažniausiai tai bus tik tuo atveju, jei viešbutis įsikūręs nuošalesnėje vietoje, kitaip tariant ,,toliau nuo akių”.

Labai svarbios ir šventės išvakarės, kuriose padalyvavus košmarai gali sapnuotis dar ilgai... Šiandien miestus ir kaimelius drebina vadinamųjų ,,Papje“ ceremonijos – paradai, kurių pagrindinis herojus yra ogoh-ogohs lėlės-monstrai-tikros baidyklės.

https://www.part.lt/img/a01c8bffb2aa5a951b969e81f7d7d8de226.jpg

Tikima, jog šie baisuokliai iš slėptuvių išvaro blogąsias dvasias ir jas įvilioja į spąstus. Gipsines lėles ir spąstus vietiniai gamina ilgai ir tai jau ne asmeninis šeimų, o visos bendruomenės reikalas, kadangi vienas ,,dvasių gaudytojas“ – lygu maždaug vienas vidutinis dvejų metų atlyginimas.

https://www.part.lt/img/b45c13694598c9db2f9cae568e8f1e83155.jpg

Parade būgnais mušanti, šokanti, dainuojanti ir kitaip besilinksminanti minia būna euforijoje ir pakylėjime – juk kiekvienas jaučiasi prisidedantis prie to, jog iš namų bei gatvių bus išvarytos piktosios jėgos. Dažniausiai žygiuojama link vandens telkinių, o šventės pabaigoje, vidurnaktį, lėlės sudeginamos. Dar viena priežastis, kodėl pirmąją Naujųjų dieną visi savo namuose sėdi pasislėpę nuo pasaulio yra ta, jog baiminamasi, kad piktieji demonai nesugrįžtų.

http://laprela.lt