Tema: Pasaulis atšventė Moters dieną

Šiemet Tarptautinė moters diena pasaulyje paminėta įvairiai - pažymint moterų pasiekimus ir skatinant lyčių lygybę, moterys būriavosi mitinguose, pramogų organizatoriai jas lepino nuolaidomis, o policininkai gatvėse įteikinėjo gėles.

Kovo 8-osios išvakarėse moterų teisės pagerbtos ypatingu Eifelio bokšto apšvietimu. Ant garsiojo Paryžiaus simbolio pasirodė užrašas ,,MAINTENANTONAGIT“, kuris išvertus iš prancūzų kalbos reiškia ,,Dabar mes veikiame“.

Užrašas reklamuoja tarptautinio judėjimo prancūzišką atšaką ,,TIME‘S UP“. Šia reklama siekiama surinkti lėšų moterims, kurios bylinėjasi dėl seksualinio priekabiavimo, kad niekada nereiktų ištarti pastaruoju metu vis dažniau skambančio „Me Too“.

Pietų Korėjoje vykusio mitingo ašimi taip pat tapo ,,Me too” tema. Tamsiai apsirengusios, kai kurios net veidus slėpdamos po kaukėmis, moterys laikė plakatus rankose ir skandavo – jų tikslas ne tik kova su seksualiniu priekabiavimu, bet ir už lygias teises darbe, vienodus atlyginimus abiem lytims.

O štai Honkonge vykusiame mitinge su plakatais rankose moterys skandavo, ,,kad jos ne vergės”. Į šalį dirbti aptarnavimo sektoriuose atvykusios emigrantės iš Filipinų bei Indonezijos viešai skundėsi dėl priverstinių viršvalandžių, prastų gyvenimo sąlygų, privatumo neturėjimo netgi tuose kambariuose, kur nakvoja, taip pat pernelyg mažus atlyginimus juos lyginant su kylančiomis kainomis.

Filipinuose vykusiuose mitinguose moterys pasipuošė ryškiai rožiniais drabužiais, tačiau jų siunčiama žinutė nebuvo rožinė. Filipinietės sukilo prieš savo šalies prezidentą, kurį vadina didžiausiu moterų teisių pažeidėju visoje Azijoje. Minimas prezidentas yra leidęs žudyti narkotikų platintojus, o prieš mėnesį pareiškė, kad sukilėles reikia šaudyti į makštį…

Moterims ,,ranką paspaudė" ,,McDonald's”, Amerikoje prie užkandinių apvertęs savo garsųjį logotipą – raidė M virto W, kaip žodyje WOMEN, kuris reiškia moterį.

Greito maisto užkandinių reklamos atstovai šią dieną atkreipė dėmesį, jog didesnis procentas aptarnaujančio personalo pas juos yra moterys, taip pat ir aukštesnes menedžerių pareigas makdonalduose užima daugiau moterų nei vyrų. Moters dienos proga makdonaldas savo logo apvertė ne tik prie restoranų, bet ir oficialiuose socialiniuose tinkluose, kuriuose šia proga darbuotojos dalinasi savo sėkmės istorijomis.

Moters diena įvairiai paminėta ir Lietuvoje – Vilniuje vyko moterų maršas. Vienos moterys žygiuodamos gatve garsiai mušė būgnelius, kitos nešė plakatus su įvairiais šūkiais, kitos rėžė kalbas už lygias moterų ir vyrų teises. Vis dėlto ne visos jos buvo nusiteikusios tik karingai – mieste sklandė ir džiaugsminga šventiška atmosfera, kai policijos pareigūnams langelius vairuotojos pravėrinėjo ne dėlto, kad kažką prisidirbo – joms buvo įteikinėjamos tulpės.

Keletas įdomesnių faktų apie Moters dieną:

- Remiantis rašytiniais istoriniais šaltiniais, vieną dieną metuose Senovės Graikijoje buvo švenčiama moters diena, kurios metu būdavo nekariaujama ir visi vyrai turėdavo galimybę praleisti laiką su savo mylimosiomis.

- Oficialiai Moters dienos pradžia yra siejama su 1909 m., kai Jungtinėse Amerikos valstijose kilo darbuotojų judėjimas prieš blogas darbo sąlygas.

- 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos policijos.

- Iš pradžių ši šventė buvo vadinama Tarptautine darbo moterų diena, siekiant pagerbti aktyvistes už jų ekonominius, politinius ir socialinius pasiekimus.

- Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje ir Australijoje kovas yra paskelbtas „Moterų istorijos mėnesiu“, norint paminėti svarbų moterų indėlį į istoriją ir visuomenės raidą.

- Šiuo metu dvidešimt aštuoniose pasaulio šalyse Kovo 8-oji yra nedarbo diena (pvz., Afganistane, Kambodžoje, Kuboje, Rusijoje, Ukrainoje ir kitur). Kitose valstybėse laisvadienis suteikiamas tik moterims.

- Italijoje šios šventės proga vyrai moterims dovanoja mimozų puokštes kaip meilės ir dėkingumo simbolį.

http://laprela.lt