1

Tema: Švedija, transportas, baudos, reikalavimai, kainos

Švedijoje, kaip ir visose aplinkinėse kaimyninėse šalyse, vairuojama dešinėje kelio pusėje.
Kaire puse buvo vairuojama iki 1967 m. Šalyje jau iki 1967 m. transportas buvo pritaikytas vairuoti dešine puse (vairas buvo kairėje), ir pereiti į vairavimą dešine puse jau buvo bandyta per 1955 m. referendumą.

1963 m. Riksdagas  priėmė teisės aktus, perėjimui į dešiniąją pusę, o 1967 m. rugsėjo 3 d. perėjimas įvyko. Šita diena buvo pavadinta Dagen H (Diena H), kur H reiškia Högertrafik arba dešinės pusės eismas.Daugumai tai buvo tragedija, nes sunku buvo persiorientuoti.
Švedijos valdžia gali didžiuotis saugiausiais pasaulyje keliais.Savo kelius Švedija pertvarkė orientuodamasi visų pirma į saugumą, o ne greitį ar patogumą. Dėl šios priežasties atsirado ir taip vadinami „2+1" tipo keliai. Juose viena važiuoti viena kryptimi yra skirta viena eismo juosta, kita – dvi.

Išdėstymas, kuria kryptimi važiuojantiems yra skirtos dvi juostos, keičiasi kas keletą kilometrų. Taip eismo dalyviai gali vieni kitus aplenkti nerizikuodami susidurti kaktomuša.Didmiesčiuose ypač populiaru į darbą ar mokyklą keliauti autobusais ar traukiniais. Tokiems keliautojams nereikia ieškoti parkavimo vietų ir už jas mokėti, autobusai dažnai turi savo eismo juostas ir važiuoja nevaržomai, kai automobiliai tuo metu stovi kamščiuose.Šiandien 27 proc. gyventojų kasdien keliauja autobusais ir traukiniais, o iki 2025-ųjų vyriausybė išsikėlė tikslą padvigubinti šį skaičių.
Įdiegta puiki sistema: tas pats bilietas galioja autobusuose ir traukiniuose (www.tagplus).
Mėnesinis transporto bilietas galioja visose transporto priemonėse ir naudojimasis juo nėra ribojamas. Šis bilietas Stokholme kainuoja 690 švediškų kronų, o mažesniuose miestuose dažniausiai yra pigesnis.
Parkavimasis automobilio Stokholme

Aplink Stokhlomą yra 21 sistemos „Park & Ride” aikštelė. Jas rasti labai lengva, dažniausiai jos stovi šalia pagrindinių kelių. Vidutinė stovėjimo kaina čia – 20 Švedijos kronų už dieną.

Kai kurie Stokholmo centre esantys garažai siūlo specialų vakarinį tarifą. Jis galioja nuo 18:00 iki 24:00 val. Už visą stovėjimo vakarą mokėti reiks apie 40 SEK.

Autobusai

„Swebus Express“ (www.swebusexpress.se) turi didžiausią greitųjų autobusų tinklą, tačiau jie važinėja šalies pietinėje dalyje. Rezervuojant bilietus pirmadieniais – ketvirtadieniais bilietai yra pigesni, taip pat įsigyjant internetu arba 24 valandom iki maršruto pradžios.
„Svenska Buss“ (www.svenskabuss.se) ir „Säfflebussen“ (www.safflebussen.se Švedijoje, Norvegijoje ir Danijoje) sujungti dauguma pietiniai miestai, tačiau pigesni nei „Swebus Express“, bet jų maršrutai retesni.
„Länstrafik“ autobusų tinklas gerai suintegruotas su traukinių sistema (vienas bilietas galioja ir autobusuose, ir traukiniuose). Vietos autobusų ir traukinių kainos yra beveik identiškos.

Automobiliai

Švedijos keliai yra geri. Puikūs E-klasės greitkeliai neturintys paprastai kamščių.
Norint išsinuomoti automobilį turite turėti bent 20 metų  ir vairuotojo pažymėjimą bei kreditinę kortelę.
Tarptautiniai nuomos tinklai (kaip Hertz, Avis, Europcar)


                          http://s019.radikal.ru/i606/1602/9e/e5dccbb4d7de.png

Traukiniai

Švedijoje yra platus ir patikimas geležinkelių tinklas. Traukiniais keliauti yra greičiau nei autobusais. Vis dėlto, dauguma šiaurinėje šalies dalyje esantys miestai nepasiekiami traukiniais.
Visi 2-klasės tolimesnių kelionių traukinių bilietai yra brangūs (kaina beveik atitinka dvigubam autobuso bilieto kainai), tačiau taikomos įvairios nuolaidos. Pigesnius galima įsigyti užsisakant iš anksto, paskutinę minutę. Jaunimui (iki 26 metų) taikomos nuolaidos net iki 30%, taip pat suteikiamos nuolaidos studentams, pensininkams.
Pietinės Švedijos  geležinkelių tinklas:

http://s015.radikal.ru/i330/1602/6e/bd05db00a4ed.png


Skambinkite iš Švedijos
į kitas šalis – viso pasaulio valstybių telefono numerių sąrašas. Norėdami paskambinti į kokią nors šalį surinkite kodą 00, o paskui – atitinkamos šalies kodą.

Atsitiko rimta nelaimė, netikėtai susirgote, kilo gaisras arba susidūrėte su kitokiu pavojumi – skambinkite bendruoju numeriu 112.

Greitis
Standartiniai greičio apribojimai Švedijoje (jei kitaip nenurodyta ženklais)

Automobiliai:

    Gyvenvietėje – 50 km/h
    Užmiestyje – 70-100 km/h
    Autostradoje – 110-120 km/h
Automobiliai su priekaba:
    Gyvenvietėje – 50 km/h
    Užmiestyje – 70-80 km/h
    Autostradoje – 80 km/h

Greičio apribojimas priklauso nuo kelio saugumo. Paskutiniu metu Švedijoje labai aktyviai imtasi tikrinti kelio saugumą, daugelyje kelių padarytos specialios lenkimo juostos, kitur lenkimas draudžiamas, su priešinga eismo juosta padarytos užtvaros. Todėl važiuojant visada reikia kreipti dėmesį į ženklus, su nurodytu greičiu.

Alkoholis -Maksimalus leidžiamas alkoholio kiekis vairuotojo kraujyje – 0,2 promilės.

Jeigu alkoholio kiekis viršys leidžiamą, tai priklausomai nuo jo kiekio grės laisvės atėmimas ir vairuotojo teisių išėmimas.

Saugos diržai-Saugos diržai privalomi visiems važiuojantiems automobilyje. Bauda 600 SEK.

Pokalbis telefonu-Švedioje nedraudžiama naudotis telefonu transporto priemonės judėjimo metu

Baudos-Policijos darbuotojai baudą gali skirti, bet jos negali priimti. Baudą reikia sumokėti banke .

Baudos už greičio viršijimą Švedijoje labai didelės. Galima gauti baudą greitį viršijus ir 1 km/h.

Kuras- Švedijoje prekiaujama neetiliuotu 95 ir 98 benzinu bei dyzeliniu kuru. Yra įdiegta apie 28 dujinės (LPG) kolonėlės. Čia naudojami „Dish“ (itališko) tipo antgaliai.Norvegijoje olandiški-„Bayonett“ tipo.
Automobilyje rekomenduojama turėti pirmosios pagalbos vaistinėlę, gesintuvą, avarinio sustojimo ženklą, tempimo trosą, šviesą atspindinčią liemenę.
Dygliuotos padangos leidžiamos nuo spalio 1 iki balandžio 15 d.

Parkuotis miesto gatvėse galima tik dešinėje pusėje (negalima parkuotis prieš eismą). Daugelyje Švedijos miestų parkavimasis yra mokamas darbo dienomis nuo 8:00 iki 18:00. Apytikslė stovėjimo kaina 10-30 SEK už valandą.

Jeigu automobilis paliekamas nakčiau reikia žiūrėti į ženklus, ar gatvė kurioje paliekamas automobilis tą naktį nebus valoma.

Daugelyje Švedijos miestų yra daugiaukščių ar požeminių garažų, kuriose stovėjimo kaina apie 30-60 SEK už valandą. Pigiausia parkuotis „Park & Ride” sistemos aikštelėse miesto pakraščiuose.

Kamščio mokestis Stokholme ir Goeteborge, ketinama įvesti ir kituose-Karlstad

Važiuojant per šiuos miestus renkamas taip vadinamas- kamščio mokestis. Anksčiau jį tekdavo mokėti tik Švedijoje registruotoms transporto priemonės, bet nuo 2015 m. šis mokestis jau renkamas iš visų.

Pravažiuojant pro kontrolės punktą sustoti nereikia. Specialios kameros fiksuoja automobilio valstybinį numerį. Šie duomenys perduodami Švedijos Transporto agentūrai (Transportstyrelsen), kur vyksta automobilio indetifikacija.
Keliai Švedijoje nemokami, bet važiuojant per kelis Švedijos tiltus  tenka mokėti:
Oresund tiltas -47 EUR už lengvajį automobilį,  (yra variantų kaip mokėti tik 21 EUR vietoje 47 EUR)
Sundsvalls tiltas-1 EUR už lengvajį
Motala tiltas -0.5 EUR už lengvajį auto
Svinesund tiltas--2 EUR už lengvajį auto

Važiuojant reikia pasirinkti kuria važiavimo juosta važiuoti-mokėjimo punktų juostos yra išskirsytos pagal spalvas (spalva priklauso nuo mokėjimo būdo) ir būna skirtos tam tikroms transporto priemonėms. Reikia sekti ženklus ir žymas ant kelių, kas pasirinkti norimą ir reikalingą juostą.
Geltona juosta skirta sumokėti grynaisiais pinigais, arba iTickets kortele. Taip pat ji skirta motociklistams. Mokėjimai grynais priimami Danijos kronomis, Švedijos kronomis arba eurais. Bet graža visada atiduodama tik Danijos arba Švedijos kronomis.
Žalia juosta
skirta apmokėjimui kreditinėmis kortelėmis
Mėlynoji juosta skirta BroBizz sistemai

https://www.facebook.com/poilsines/