1

Tema: Pirmoji pagalba kelionėje patyrus saulės smūgį

http://i057.radikal.ru/1403/b3/83dfffbf7932.jpg


Keliaujan būtina , esant saulėtai dienai,  saugotis nuo tiesioginių saulės spindulių. Važiuojantys automobiliu, kuriuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema reikia saugotis ,kad neperšaltumėte. Minant dviračio pedalus, einant su kuprine. kuomet norisi,kad galva atvėstų ,nusiimti kepuraitę ir po kurio laiko galima patirti saulės smūgį.

http://i053.radikal.ru/1403/dd/46d40268755c.jpg

Pasak gydytojų, šilumos ar saulės smūgis yra tas pats, daugelis šilumos smūgį painioja su perkaitimu.
Su perkaitimu susiję negalavimai atsiranda po kelių dienų ir dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, turintiesiems padidėjusį kraujospūdį ar sunkiai dirbantiems bei sportuojantiems karštoje aplinkoje. Perkaitimui būdingi simptomai: gausus prakaitavimas, išblyškusi oda, raumenų mėšlungis, greitas nuovargis, silpnumas, mieguistumas, galvos skausmas, pykinimas ar vėmimas. Oda gali būti vėsi ir drėgna, pulsas - silpnas ir dažnas, kvėpavimas - pagreitėjęs ir paviršutiniškas. Jei perkaitimo požymiai nepraeina per valandą, reikia kreiptis į medikus. O padėti gali vėsus dušas, vėsūs, bet ne šalti gėrimai, geriausia mineralizuotas vanduo. Tačiau nardinti žmogaus į vandenį negalima, nes organizmą gali ištikti šokas.

Šilumos arba saulės smūgis yra rimčiausia perkaitimo komplikacija. Smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nesugeba išgarinti šilumos, kūno temperatūra ima sparčiai kilti.
Saulės smūgio simptomai:
    Oda karšta ir sausa;
    Padažnėjęs pulsas ir širdies ritmas;
    Gausus prakaitavimas;
    Tankus kvėpavimas;
    Pakilusi kūno temperatūra;
    Raumenų spazmai;
    Galvos skausmai;
    Pykinimas;
    Galvos svaigimas.
Patyrus šilumos smūgį žmones reikia kuo skubiau vėsinti apšlakstant vandeniu, o geriausia suvynioti į šaltame vandenyje sudrėkintą antklodę. Svarbu duoti gerti kuo daugiau skysčių.

Kaip gelbėtis nuo karščio?
Kai karšta, judėkite gerokai lėčiau nei įprastai, nesiimkite sunkios fizinės veiklos
Gerkite daugiau skysčių ir dažniau nei, kad pajuntate troškulį. Daugelis mano, kad karštą dieną labai gerai gaivina šaltas alus, tačiau vartojant alkoholį tik prarandami skysčiai,

                                  http://s018.radikal.ru/i508/1403/96/6f9928516b28.jpg

Labai įkaitus nereikia pulti į jūrą ar kitą vandens telkinį. Taip organizmas patirs stresą. Verčiau po ranka turėti buteliuką su vandeniu ir kartas nuo karto juo apsišlakstyti.
Pirmoji pagalba ištikus šilumos smūgiui
Jeigu nepavyko išvengti šilumos smūgio ir nukentėjusysis yra sąmonininkas, pirmiausia reikia jį nuvesti į pavėsį, apkloti šaltu vandeniu sudrėkinta antklode ir nuolat ją drėkinti.
Kai kūno temperatūra sumažės iki 37,5 laipsnių karščio, drėgną antklodę reikia pakeisti sausa ir duoti atsigerti ko nors vėsaus.
Tiesioginiai saulės spinduliai, kaitinantys nepridengtą galvą ir sprandą, dirgina galvos smegenų dangalus, todėl padidėja smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija. Ištikus saulės smūgiui staiga pradeda skaudėti ir svaigti galva, žmogų apima bendras silpnumas, pasireiškia pykinimas, vėmimas, pradeda zvimbti ausyse, mirgėti akyse, išbąla veidas, išpila šaltas prakaitas.
Jei nukentėjusysis nuo saulės smūgio yra sąmoningas, nuveskite jį į pavėsį, paguldykite truputį pakelta galva arba pasodinkite, ant kaktos dėkite šaltą kompresą, vėduokite, pasiūlykite šaltesnio gėrimo. Jei pykina, duokite užvalgyti ko nors rūgštaus. Jeigu nukentėjusysis nuo šilumos ir saulės smūgių neteko sąmonės, guldykite jį ant šono, vėduokite, niekuo negirdykite bei skubiai gabenkite į gydymo įstaigą.

                                http://s006.radikal.ru/i214/1403/ae/90ac596d16ee.jpg

Kuo ilgiau būnama saulėje, tuo labiau pasireiškia šie simptomai. Jei pirmoji pagalba nesuteikiama ir toliau liekama saulėkaitoje, gyvybei iškyla rimta grėsmė. Žmogus gali netekti sąmonės, jam prasideda karštinė, pažeidžiami jo vidaus organai. Tačiau jeigu pagalba suteikiama operatyviai, paprastai užtenka pailsėti lovoje vieną dieną
Mūsų kūnas reguliuoja savo temperatūrą ir atvėsta išskirdamas prakaitą. Priklausomai nuo oro drėgmės, prakaitas gali garuoti greičiau arba lėčiau. Kuo greičiau jis garuoja, tuo greičiau vėsta kūnas. Tačiau jeigu oras labai drėgnas, atvėsti bus daug sudėtingiau.